Na to ako sa ti bude kendamovať vplýva viacero faktorov - dĺžka či materiál povrázku, povrch tamy, typ dreva... V zásade ale nemáš čo pokaziť ktoroukoľvek, ktoré máme v ponuke - hlavne ak si začiatočník. Až časom totiž zistíš, čo ti sedí pre tvoj štýl najviac. Nejde o atómovú fyziku - proste skúšaj, bav sa a spoznávaj nové možnosti. 

Kendamu sme si už predstavovali v článku "Čo je Kendama a kde sa vzala?", takže ak sa chceš dozvedieť viac o jej vzniku nabehni tam.

Kendama sa skladá z Kenu (stredná časť zložená zo swordu (spodný cup a hrot) a sarada (zloženého z malého a veľkého cupu) a Tamy (guľa). Spojené sú povrázkom, na konci ktorého môže byť buď korálka alebo ložisko. 

Ak ťa zaujíma, aké rozdiely sú v rôznych druhoch kendám a podľa čoho si vybrať a ako tieto rozdiely ovplyvnia tvoju schopnosť kendamovať, pripravili sme si pre teba tento prehľad.

Druhy kendám

Povrázok

Vo všeobecnosti pri povrázku záleží najmä na jeho dĺžke. Odporúča sa, aby si vedel do očka, ktoré presahom vznikne, dať 2-4 prsty (meriame presah od spodnej časti kalíška, keď je tama zapichnutá na spiku). V podstate by šnúrka nemala byť kratšia ako 38cm. Časom, keď naberieš skill a utvrdíš si svoj štýl, zistíš aká dĺžka je práve pre teba tá najideálnejšia. Dnes je pri zložitejších trikoch normálne mať presah šnúrky dlhý napríklad aj cez 8 prstov.

Tama (guľa)

Najdôležitejším parametrom pri guli bude jej povrch.

  1. Naturálny (natty) – guľa bez povrchovej úpravy (obecne najviac kĺže)
  2. Pogumovaný (rubber) – skoro nekĺžu, lepšia alternatíva na balančné triky
  3. Nalakovaný a nafarbený – niektoré farby lepia a iné zase kĺžu viac ako natty povrch (záleží od farby) (napríklad KROM POP)
  4. Krom LOL clear (a jej alternatívy) – najlepivejšia alternatíva (pre niekoho až moc), ide o najbežnejšiu alternatívu v dnešnej dobe (všetky ostatné Krom Kendamy)

Tvar

Neexistuje niečo také ako najlepší tvar, ale platí, že niektoré triky sa ti budú s určitými tvarmi kendám robiť jednoduchšie a iné zase náročnejšie. Jednoducho každý tvar má svoje výhody a nevýhody a je už len na tebe, čo ti bude vyhovovať. Najčastejšiu alternáciu v tvare môžeme vidieť vo veľkosti kalíškov.

Výška

Klasický model, ktorý je dovolený aj na súťažiach sa pohybuje v rozmedzí 15-17 cm. Väčšie kendamy sú považované za show-off kendamy. Sú využívané napr. na predvádzanie trikov pred väčším publikom (napríklad KROM Viking, Taiyo kendama, SunRise performer). Medzi menšie kendamy ako klasické patria napr. Vrecková SunRise kendama (považovaná za juniorskú kendamu). Existujú aj rôzne mini a taktiež mikro kendama, ktorá má výšku len 3,5 cm!

Typy dreva

Klasickým drevom na výrobu kendamy je bukové drevo. Do dnešného dňa však vznikli kendamy nie len z rôznych typov driev, ale aj materiálov. Medzi základné drevá na výrobu kendamy podľa JKA sú: zelkova, sofora, čerešňový buk, mahagón, palisander, eben. Existujú už aj kendamy z hlinníku či vytlačené na 3D tlačiarni.

NÁŠ TIP: Ísť do starej klasiky, ktorou nič nepokazíš a tou je Krom POP LOL. Nájdeš ju v mnohých farebných prevedeniach a má extra lepivý povrch, vďaka čomu bude pre teba jednoduhšie naučiť sa aj zložitejšie triky.