Vidlice

Vidlice

Vidlice na freestyle kolobežku sa líšia najmä podľa typu kompresie, ktorá drží celú kolobežku pohromade a kompatibility s kolieskom. Takmer všetky vidlice sú vyrobené z hliníka a môžu byť označované ako 8STD a 12STD. Vo väčšine prípadov je vidlica 8STD, čo znamená že má 8mm dieru na osku a aj používa 8mm osku. Je však možné, že niektoré vyššie a mohutnejšie kolobežky budú používať 12STD systém, čo teda znamená, že oska je 12mm a teda aj koliesko musí byť 12STD. Existuje viacero typov kompresii a medzi najvyužívanejšie patrí závitová kompresia, IHC, ICS-10, HIC a SCS.

Nižšie a menšie kolobežky môžu byť vybavené závitovou kompresiou, čo znamená, že celá vidlica je jeden veľký závit a v tom prípade kompresia vzniká vďaka veľkej matici. Takéto vidlice nájdeš osobitne len zriedkavo, preto ak už máš závitovú vidlu a chcel by si inú, uisti sa, že ostatné komponenty ti s iným typom kompresie budú pasovať.

IHC vidlice sa používajú najmä v skateparkových kompletoch, keďže sú hlavne ľahké. Kompresia tu vzniká vďaka shimu (vysoká podložka so zárezom po výške), čiapočke a kompresnému šróbu, ktorý sa uťahuje priamo do vidlice (vidlica má vbudovaný závit v tele). Na takýto typ sa používa klasická objímka ako upevnenie riadidiel o vidlicu. IHC vidlice sú kompatibilné s menším priemerom riadidiel (Standard)

HIC a SCS vidlice bývajú často spojené v jednom produkte, keďže sa jedná o rovnaký priemer (oversized) ale líšia sa v spôsobe kompresie. HIC systém sa skladá rovnako ako IHC, jediný rozdiel je teda v tom, že HIC vidlica je hrubšia, preto je kompatibilná s oceľovými a titánovými riadidlami. SCS systém nepoužíva shim, ale priamo na vidlicu sa nasadzuje SCS objímka, ktorá potom s čiapočkou vytvorí kompresiu. SCS a HIC vidlice sú pevnejšie ale častokrát aj ťažšie.

ICS-10 vidlice v súčastnosti vyrába hlavne výrobca Ethic. Systém spočíva v tom, že vidlica nemá v sebe závit ale používa špeciálny šrób, ktorý sa vsunie zo spodu a šróbuje sa priamo do riadidiel, ktoré majú vbudovaného ICS ježka. Vidlica sa môže použiť aj bez takýchto riadidiel, ale treba použiť rovnaký systém ako pri IHC avšak vložiť kompresný šrób zo spodnej strany a na vrchu shimu našróbovať maticu.

Pri výbere vidlice odporúčame dať pozor na kompresiu (ktorú hľadáš a ktorú si tvoje ostatné komponenty vyžadujú) a kompatibilitu kolieska (šírka, priemer, veľkosť osky).

Grit Chromoly IHC Black
Ethic Legion V2 Fork SCS
Blazer Pro Altus HIC Fork
  • -38%
Blunt Diamond Fork IHC
Oath Shadow IHC Fork
  • -40%
Ethic Heracles Fork SCS
Oath Spinal SCS/HIC Fork
  • -60%
Nitro Circus RW Signature Fork
Prime Michlik Fork
Prime Bouzid Fork
Prime Vortex 12STD
Wise Forkast Pro Scooter Fork
Ethic Heracles Fork HIC