Najdôležitejší parameter pri výbere nových inline korčúľ je podľa našich bohatých skúseností priemer koliesok. Hneď v závese za priemerom koliesok považujeme pri výbere najdôležitejší typ samotnej topánky. Výber správnej veľkosti je samozrejme rovnako dôležitý a k jej zisteniu ti pomôže článok "Ako zistím veľkosť korčúľ". 

Vo všeobecnosti platí, že čím sú kolieska menšie, tým je jazda s nimi frekvenčnejšia, tj častejšie sa musíš odrážať na vyvinutie vyššej rýchlosti a čím sú kolieska väčšie tým sa korčule ťažšie rozbiehajú, avšak oveľa ľahšie sa udrží vyššia rýchlosť. Pri predaji korčúľ to radi prirovnávame k prevodom na bicykli. V neposlednom rade majú korčule s väčším priemerom koliesok aj vyššie ťažisko, čo ich môže robiť menej stabilnými a vhodnejšími pre pokročilejších korčuliarov.

Priemer koliesok súvisí bezprostredne aj s dĺžkou samotného rámu a tá taktiež vplýva na správanie a ovládanie korčúľ. Čím sú kolieska väčšie, tým potrebujú dlhší rám, aby sa doň pomestili. Čím je rám dlhší, tým sa ťažšie ovláda a má väčší polomer zatáčania. Výhodou je ale lepšia stabilita vo vyššej rýchlosti. Na druhej strane sa menšie kolieska zmestia do kratšieho rámu, ktorý sa ľahšie ovláda a je obratnejší. Logicky je tento typ rámu aj menej stabilný vo vyššej rýchlosti.

Iný rozmer dáva výberu korčúľ podľa priemeru koliesok fakt, že sú aktuálne na trhu dostupné troj a aj štvorkolieskové korčule. Zatiaľ čo v minulosti pri štvorkolieskových korčuliach s väčším priemerom koliesok rástla aj dĺžka rámu, pri trojkolieskových korčuliach to už nie je tak jednoznačné. Menší počet koliesok umožňuje výrobcom oveľa väčšiu variabilitu, kde môžu kombinovať napríklad väčší priemer koliesok s kratším rámom, pre zachovanie dobrej obratnosti a zároveň vyššej rýchlosti. K podrobnejším detailom sa dostaneme v sekcii, ktorá rozoberá konkrétne kombinácie koliesok a rámov.

Aké kolieska zvoliť


Jedny z najpopulárnejších priemerov koliesok, ktoré sa u nás predávajú sú varianty určené pre mierne pokročilých a pokročilých jazdcov v podobe 4x90mm a 3x110mm. Obe varianty sú podobne rýchle. Mierne navrch má trojkoliesková verzia, avšak výkonnostne sú obe možnosti porovnateľné. Zaujímavé v prípade trojkolieskových verzií to začína byť práve s dĺžkou rámu. Vďaka nej môže byť 3x110mm model rýchlejšií a zároveň lepšie ovládateľné ako iné 4x90mm varianty. Ak už teda nejaké staršie korčule máš a majú priemer koliesok napr 80 alebo 84mm a zároveň sa chceš na korčuliach výkonnostne posunúť, verzia korčúľ s 3x110mm kolieskami alebo 4x90mm bude pre teba ideálna. V porovnaní so starými korčuľami budú tvoje nové korčule o niečo rýchlejšie, ale celkovo sa to prejaví na tom, že budeš môcť korčuľovať silovejšie a dlhším sklzom. Tieto dve varianty koliesok sú často pre mnohých jazdcov priemerov koliesok pri ktorom dlhodobom ostávajú a pri obmene svojich korčúľ už nemajú potrebu prechádzať z väčších koliesok na menšie.

Ak sa cítiš skôr na začiatočníka alebo sa na korčuliach necítiš až tak isto, je lepšie zvoliť menšie priemery koliesok. 4x 80mm. 4x84mm a 3x100mm priemery sa oveľa ľahšie ovládajú a sú obratnejšie. Ideálne pre začiatočníkov a všetkých pre ktorých je dôležité napredovanie v technike. 4x80mm a 4x84mm majú navyše nižšie ťažisko, ktoré taktiež prispieva k lepšej stabilite. Samozrejme začiatočníci nie sú jediní, ktorí môžu preferovať menší priemer koliesok. Všetkým jazdcom, ktorí uprednostnia obratnejšie korčule poslúžia tieto modely taktiež. 

Priemermi od 4x80mm do 4x90 a 3x110mm sme teda pokryli tie najpopulárnejšie modely, ktoré budú vyhovovať väčšine z Vás. V ponuke sa okrem iného nachádzajú aj modely 4x100mm. Tých je už v dnešnej dobe v ponuke veľmi málo, pretože sa často ponuka niektorých štvorkolieskových modelov prelieva skôr do trojkolieskových variánt. Vo všeobecnosti ale platí, že 4x100mm bude rýchlejšia a výkonnostnejšie zameraná varianta ako 4x90mm a aj 3x110mm modely. Ideálna bude pre všetkých, ktorí hľadajú rýchle maratónske korčule, avšak stále sa ešte necítia na najväčší dostupný priemer koliesok (3x125mm a 4x110mm).

Pre všetkých, ktorí bažia po rýchlosti a majú s korčuľovaním dostatok skúseností sú tu potom korčule vybavené priemerom koliesok 3x125mm a 4x110mm. Pre rýchlokorčuliarov je jasnou voľbou varianta vybavená buď klasickým rámom so 4x110mm kolieskami alebo s dlhším rámom (12.5 alebo 12.6 palca) a 3x125mm kolieskami. Práve pri 3x125mm kolieskach a dĺžke rámu 12.5/12.6 palca je celková dĺžka od kolieska po koliesko v oboch spomenutých variantách rovnaká. Obe možnosti sú výkonnostne, obratnosťou a rýchlostne porovnateľné. V absolútnej rýchlosti bude na rovine možnosť s 3x125mm kolieska o niečo rýchlejšia, avšak to môže byť vykompenzované napríklad jednoduchšou akceleráciou pri 4x110mm variante. Najčastejšie sa tieto rýchle verzie korčúľ vyrábajú s klasickou rýchlokorčuliarskou topánkou, ktorá je nízka, má minimálnu oporu v členku pre maximálnu pohyblivosť. Populárne sú v poslednom období aj verzie s krátkym rámom, ktorý má osadené kolieska s priemerom 3x125mm. Tento typ korčúĺ je zväčša vybavený pevnou freeskate/urban topánkou. O tom viac v sekcii týkajúcej sa výberu korčúľ podľa typu topánky. 

Akú korčuliarsku topánku zvoliť

Kolieskové korčule sa v 99% prípadoch kupujú ako komplet. Preto sa na výber topánky pozrieme hlavne cez modely a kombinácie s kolieskami, ktoré sa reálne a najčastejšie predávajú. Na jednej strane je dôležité zohľadniť priemer koliesok, ktorý tvojej jazde a účelu použitia bude vyhovovať, avšak na druhej strane je rovnako dôležitý výber správnej topánky. 

Mäkká fitness topánka


V našich končinách aktuálne najpopulárnejšia klasika. Korčuľa kombinuje mäkkú topánku pripomínajúcu tenisku, ktorá zároveň poskytuje dostatok opory v členku. Zväčša sa zapína prostredníctvom kombinácie klasických šnúrok alebo rýchloupínacieho systému, klasickej klipsne a suchého zipsu nad priehlavkom. Tento typ topánky je zväčša dostupný v kombinácii s 3x110mm alebo 4x90mm kolieskami a určený pre mierne pokročilých a pokročilých korčuliarov alebo ako verzia s 4x80mm, 4x84mm prípadne s 3x100mm kolieskami a určený pre začínajúcich a mierne pokročilých jazdcov. Väčšie priemery koliesok sú s týmto typom topánky menej zvyčajné, pretože by nemusela byť zdrojom dostatočnej opory.
Mäkkú fitness korčuľu zvoľ obzvlášť v prípade, že preferuješ pohodlie, maximálnu priedušnosť a ľahkosť korčúľ. Topánka je vhodná ako tréningový model, avšak na trhu existujú aj výkonnostnejšie verzie korčúľ. Ak máš pocit, že topánka nie je zdrojom dostatočnej opory, poobzeraj sa po kategórii s urban/freeskate topánkou.

Hardboot, urban a freeskate topánka


Tento typ je absolútna klasika a každý ho pozná pod iným názvom. To ako vyzerá sa ale za posledných 30 rokov vlastne ani nezmenilo. Pevná plastová vonkajšia topánka na štýl lyžiarok, mäkká vnútorná topánka, ktorá sa vsúva do vonkajšej a pevné klipsne na členku a na priehlavku doplnené o klasické šnúrky. Pred mnohými rokmi sa dokonca používali 3 klipsne bez šnúrok, avšak napokon sa zaužívala kombinácia doplnená o šnúrky pre možnosť maximálneho prispôsobenia. Vo všeobecnosti sú navyše výkonnostnejšie ako fitness korčule. Na jednej strane vďaka pevnej topánke a na druhej strane vďaka pevnejšiemu rámu, ktorý je zdrojom lepšieho prenosu energie do odrazu.
Najčastejšie je tento typ topánky dostupný s priemerom koliesok 4x80mm, ktoré sú osadené v extra krátkom ráme. To dáva korčuliam skvelú obratnosť a stabilitu. Mnohí ich využívajú na tréning, presuny mestom, prípadne ak nepotrebujú veľmi rýchle korčule. Pevná topánka dáva korčuliam pevnosť, istotu a výkonnosť. Mnohými jazdnými vlastnosťami pripomínajú hokejové korčule. V dnešnej dobe si popularitu získlala aj verzia korčúľ s 3x110mm kolieskami a krátkym rámom. Tieto typy korčúľ sú oveľa rýchlejšie a ešte univerzálnejšie ako 4x80mm varianty. Na druhej strane sú vďaka krátkemu rámu skoro tak obratné ako 4x80mm verzie. Kvôli vyššiemu ťažisku je ale 3x110mm verzia vhodná skôr pre pokročilých jazdcov, zatiaľ čo vďaka pevnej topánke a menším kolieskami budú 4x80mm korčule ideálne aj pre začiatočníkov.
Ďalším modelom, ktorý si získal popularitu je kombinácia pevnej topánky a 3x125mm koliesok osadených v krátkom ráme. Vlastnosti takéhoto rozloženia koliesok sme si už rozobrali. V tomto prípade je to všetko navyše spojené s pevnou topánkou, ktorá je zdrojom maximálnej opory. Vďaka tejto kombinácii sú korčule rýchle, obratné a navyše univerzálne.
Ostatné kombinácie pevnej topánky s inými priemermi koliesok sú menej zvyčajné a ich vlastnosti v kombináciio s týmto typom topánky si vieš ľahko domyslieť.
Pevné hardboot / freeskate korčule preto zvoľ ak hľadáš maximálnu oporu v členku, pevnosť a zároveň chceš, aby boli tvoje korčule výkonne, teda mali maximálny prenos energie do odrazu. To je zárukou u väčšiny vďaka vyššiemu štandardu čo sa pevnosti rámu týka a taktiež spôsobu uchytenia rámu k topánke. Nevýhodou je vyššia hmotnosť korčúľ.

Pretekárska korčuliarska topánka

Nízku hmotnosť, voľnosť pohybu a maximálny prenos energie zabezpečí nízka kotníková topánka, ktorá je spravidla vyrobená z karbónu alebo sklených vlákien. Tí, ktorí si netrúfajú na topánku s nižšou konštrukciou a zároveň chcú využiť výhody rýchlostný korčúľ môžu zvoliť výkonnostné modely, ktoré majú vyšší členok. Tie sú zdrojom dostatočnej opory pri zachovaní takmer rovnakej výkonnosti. Najčastejšie sú kombinácie s dlhým 3x125mm rámom alebo verzie s 4x110mm kolieskami.
Zvoľ tento typ topánky, ak si skúsený korčuliar, ktorý sa zvládne popasovať aj s tvrdou výkonnostnou topánkou. Výmenou za to dostaneš bezkonkurenčne najlepší prenos energie do odrazu, nízku hmotnosť, avšak aj menší komfort.

Našiel si sa v niektorých zo spomenutých kategórii? Možno ti viac pomôže niektorý z našich návodov na výber, ktorý sa zaoberá výberom podľa kategórie.