Zistiť a poznať svoju správnu veľkosť korčule je najdôležitejší predpoklad pre príjemné chvíle strávené pri korčuľovaní. Rôzny výrobcovia ponúkajú rôzne označenia veľkostí a často sa stáva, že veľkosť u jedného výrobcu sa nezhoduje s veľkosťou u druhého výrobcu. Tiež nie je vždy možné si to "našu správne" číslo vyskúšať v špecializovanej predajni.  Čo však majú všetci výrobcovia spoločné, je rozdeľovanie číselných označení korčúľ podľa dĺžky chodidla. Preto Vám ponúkame návod, ako si správne zmerať svoju dĺžku chodidla a následne z tabuliek veľkostí určiť správne číslo topánky. Na meranie budete potrebovať papier, ceruzku a pravítko.

 

Krok 1: Vezmite papier a položte ho na podlahu kolmo voči stene.

Papier

 

Krok 2: Položte nohu na papier tak, aby sa päta dotýkala steny

Polož nohu na papier

Krok 3: Prsty na nohách by ma mali byť v približne rovnakej pozícií ako v korčuli.

To znamená že by ste nemali prsty príliš naťahovať do dĺžky v snahe dosiahnuť najväčšiu vzdialenosť od steny, ale zároveň prsty nesmú byť ani v príliš kŕčovito zmrštené.

 3. krok

Krok 4: Zaznačte na papieri najvzdialenejší bod od steny (zväčša ním býva palec alebo tretí prst).

 4. krok

 

Krok 5: Naznačenú vzdialenosť odmerajte pre každú nohu a dĺžku merania v milimetroch si zapíšte.

Odmerať obe nohy je nevyhnutné z dôvodu, že v mnohých prípadoch je dĺžka chodidiel oboch nôh rôzna. Pre správne určenie dĺžky neváhajte a meranie aj viac krát zopakujte. Je možné, že pri meraniach zistíte nepresnosť z prvého pokusu. Zistenú dĺžku následne porovnajte s tabuľkami veľkostí a určite vašu správnu veľkosť. Ak by ste mali nejakú otázku k meraniu alebo určeniu svojej veľkosti neváhajte a kontaktujte nás.

5. krok

Krok 6. Porovnaj údaj s tabuľkou veľkostí korčúľ o ktoré máš záujem

Každý výrobca uvádza popri svojich korčuliach tabuľku veľkostí, ktorá je charakteristická pre konkrétny model. Pre dĺžku vnútorne stielky sa uvádza zväčša údaj v mm, cm alebo ako mondopoint. Porovnaj tento údaj s dĺžkou tvojej nohy. Na to, aby ti korčule dobre sadli, pridaj k dĺžke tvojej nohy pár mm. Vo všeobecnosti by to malo byť približne 0.3-0.5mm. Tj ak si odmeriaš nohu a zistíš, že dĺžka tvojej nohy je napríklad 26.5cm, je jasné, že veľkosť korčúľ s vnútornou stielkou 26.5mm ťa budú tlačiť. Veľkosť korčúľ s dlžkou 27cm by ti mala byť v tomto prípade dobrá ak máš dĺžku nohy 26.5, 26.6 ale aj 26.7cm.