Oslavujeme 10 rokov od otvorenia predajne a preto meníme Korčule.com na Spineo.sk

Zistiť viac

Dvojradové korčule, to sú tie, ktoré sa pripínajú na tenisku? Máš na dvojradovky podobné spomienky? Alebo si skôr z mladšej generácie, ktorá si myslí, že je to cool retro? Či už tak alebo tak, ponuka je extra široká a nemusí byť ľahké sa v nej zorientovať.  Pohodlne sa usaď, zapni si pásy a priprav sa. Vezmeme ťa s dvojradovkami na cestu s pravým strojom času.

Toto je video z nášho youtube kanála. Pre ďalšie nám daj subscribe a klikni sem, ak chceš preskočiť na našu kompletnú ponuku dvojradových korčúľ.


Podľa Wikipedie boli dvojradové korčule vynájdené už v roku 1743. Odvtedy si svoju popularitu získavali vo väčšej alebo menšej miere. V roku 1880 sa v USA začali masovo vyrábať a to bolo zároveň jedno z prvých období, keď dvojradovky zažívali ozajstný boom. No počkať, keď už dvojradovky zažili viacero boomov a keď sú teraz retro, koľko krát už boli doteraz retro?

Štýly korčuľovania

Dosť bolo ale histórie. Pozrime sa na to čo tu máme dnes. Korčuľovanie na dvojradových korčuliach by sme mohli rozdeliť na dve hlavné kategórie a to na jazdu v interiéri (vo vnútri) a exteriéri (vonku).

Korčulovanie v interiéri

Pre interiér je typický hlavne americký štýl v krytých halách na to určených. Tie majú špecifický povrch a fungujú na spôsob nám známeho verejného korčuľovania alebo roller disco. V porovaní s parketami, ktoré poznáme z európskych telocviční je tento typ povrchu iný a fungujú na nich obzvlášť dobre tvrdé kolieska. Ďalšou vetvou „indoor“ korčuľovania je roller derby. Kontaktný šport, ktorý má najsilnejšiu základňu v USA, ale v Európe vzniká taktiež čoraz viac a viac tímov. My tajne dúfame, že nejaký vznikne čo najskôr aj u nás. Ak ste o Roller Derby nepočuli je to kontaktný šport na dvojradovkách, ktorému sa venujú prevažne ženy. Pre lepšiu predstavu si pozri napríklad toto video:

Korčuľovanie v exteriéri

Kedže sa u nás roller disco a ani roller derby stále nerozbehlo, je  korčuľovanie v exteriéri alebo „outdoor“  oveľa častejšie a aj populárnejšie. Korčule sú typické mäkkými kolieskami, ktorých tvrdosti sa pohybujú okolo 76-82A.  Táto tvrdosť je ešte nižšia na akú môžeš byť zvyknutý z inline korčúľ. Kolieska sú pri dvojradových korčuliach v porovnaní s inline korčuľami širšie a preto sú na kvalitu povrchu oveľa náročnejšie z toho dôvodu je nižšia tvrdosť pre jazdu na asfalte nevyhnutná.

Dva páry dvojradových outdoor korčúľ

Outdoor dvojradové korčule

Jazda v skateparku

Skatepark už dávno nepatrí len skateboardom, freestyle kolobežkám a inline korčuliarom. Na dvojradových korčuliach si v skateparku môžeš zajazdiť rovnako dobre. Vhodné sú modely s nižšou a aj vyššou topánkou. Ideálne je ale používať kvalitnejšie modely, ktoré znesú nadmernú záťaž. Na väčšinu korčúľ je dokonca možné namontovať aj grindblocky, vďaka ktorý sa mnoho trikov robí oveľa ľahšie.

Jazdec na dvojradových korčuliach v skateparku

Dvojradové korčule do skateparku

 

Typy dvojradových korčúľ

To aký model korčúľ si vyberieš závisí predovšetkým od štýlu korčuľovania. Od štýlu sa odvíja napríklad to ako odolné musia korčule byť a podobne. Jednotlivé typy ale môžeš samozrejme použiť aj na viacero korčuliarskych štýlov. Niekedy stačí vymeniť typ koliesok. Najčastejšie sa dvojradové korčule delia podľa typu topánky na tie s vyššou krasokorčuliarskou topánkou a nízke, takzvané teniskové.

S vyššou / krasokorčuliarskou topánkou

Vyššia krasokorčuliarska topánka robí korčule obratnejšími. Celá je naklonená smerom dopredu. Ľahšie sa vďaka tomu ovláda. Tento typ sa dá využiť na rekreačné korčuľovanie, tréning tanečných trikov a kreácií a dokonca aj v skateparku. Vyšší strih topánky je zárukou ešte vyššej pevnosti v členku.

S nižšou /teniskovou topánkou

Vďaka tomu, že majú dvojradové korčule kolieska v dvoch radoch nie je opora v členku až tak kritická ako v prípadde inline korčúľ. Navyše je v prípade nižšej topánky korčuľa stabilnejšia. To z nich robí ideálny model na rekreačné korčuľovanie. Teniskové typy si ale našli veľa fanúšikov aj v skateparkoch a sú taktiež rozšírené medzi hráčmi rollerderby.

 

Značky dvojradových korčúľ

Naša ponuka dvojradových korčúľ rastie prakticky stále a robíme všetko preto, aby sme mali v ponuke tie najkvalitnejšie a taktiež tie, ktoré sú cenovo dostupné a umožnia tak naskoč do tohto super športu každému. Tu je krátky prehľad toho čo na trhu aktuálnej nájdeš.

Chaya

Chaya_logo

Značka Chaya patrí do rodiny nemeckého výrobcu Powerslide. Chaya vyrába vysoko kvalitné dvojradové korčule v prémiovej. Má širokú ponuku lifestyle korčúľ z krasokorčuliarskou topánkou, modely s nižšou topánkou na rekreačnú jazdu alebo jazdu plnú trikov a taktiež modely určené na roller derby.

Playlife

playlife

Playlife je ďalšia zo značiek patriaca pod dobre známy Powerslide. V korčuliach tejto značky dostaneš fajn kvalitu za prijateľnú cenu. Ak chceš s jazdou na dvojradových korčuliach začať, bude to ideálna voľba.

Riedell

riedell-skates-logo

Riedell je americký výrobca, ktorý robí väčšinu svojich korčúľ ručne. Prémiová kvalita je samozrejmosťou. Veľa modelov je ale vybavených kolieskami, ktoré sú vhodnejšie do interiéru (kedže sa jedná o americkú značku) a nejazdí sa na nich až tak dobre vonku. Skvelé, ak chceš čo najlepšie dvojradovky. Daj si ale pozor na to aké majú kolieska.

Moxi

moxi-logo

Značka korčúľ Moxi je vyrábaná americkým Riedellom. Kvalita je absolútny top. Patria medzi to najdrahšie čo je zväčša spomedzi dvojradových korčúľ dostupné. Je to ale jednoznačne najlepšia voľba ak chceš čo najkvalitnejšie a najštýlovejšie dvojradovky s kraso topánkou. Viac ale povie nasledovné video.

Sure Grip

logo-suregrip

Sure Grip Skate co je ďalšou americkou značkou v zozname. Bola taktiež pri zrode prvých polyurethánových koliesok. V ich ponuke nájdeš hlavne  extra kvalitné roller derby korčule a taktiež dvojradovky s topánkou na štýl Moxi skates za dostupnejšiu cenu. Veľa podarených a štýlových doplnkov je samozrejmosť.

 Rookie Roller skates

Screen Shot 2016-11-25 at 23.38.43

Nikto nevie retro tak ako Rookie. Ak hľadáš pravé retro dvojradové korčule v štýlových dizajnoch za veľmi prijateľné ceny, choď do Rookie.

Impala Roller skates

Impala Rollerskates je austrálska značka, ktorá vzdáva poctu bohatej histórii dvojradových korčúľ. Ich ponuka zodpovedá tým najčerstvejším štýlovým a farebným trendom, aby si sa tak pri jazde s tvojimi kamoškami mohla cítiť čo najlepšie.  Impala Rollerskates spolupracuje s tými najinšpirújúcejšími jazdkyňami a my sme presvedčení, že rovnako inšpirujú aj teba.

Rio Roller

Rio Roller

Rio Roller je anglická značka preslávená nadčasovými a modernými dizajnami. Vo svojich dvojradových korčuliach spája dobrú kvalitu korčúľ s dostupnou cenou. Na trhu je už viac ako 30 rokov a v aktuálnej ponuke nájdeš vždy viac než 20 rôznych modelov korčúľ.

Jackson Rollerskates

Dvojradové korčule Jackson sú známe skôr medzi hráčmi Roller Derby. V sezóne 2020 predstavil americký výrobca aj svoje prvé dvojradovky s krasokorčuliarskou topánkou a po kvalitatívnej stránke sa stali serióznou konkurenciou značke Moxi.

Tak čo rozhodol / rozhodla si sa už pre dvojradové korčule alebo máš ďalšie otázky? Neváhaj sa nám ozvať alebo napíš do komentára. Celú ponuku nájdeš aj na e-shope Korcule.com.

 

… a nezabudni nám dať follow na Instagrame