Ako zabrzdiť na dvojradových korčuliach (video)

Ako zabrzdiť na dvojradových korčuliach (video)

Lákajú ťa dvojradové korčule, ale bojíš sa, že na nich nebudeš vedieť brzdiť? Deni pripravila video v ktorom spracovala až 5 spôsobov ako na korčuliach bezpečne zabrzdiť.

Video:

Prepis videa:

Ahojte,

vítam vás pri tomto videu. Pokiaľ ste si kúpili dvojradové korčule a začínate na nich jazdiť, tak si myslím, že toto video by pre vás mohlo byť užitočné.  V tomto videu Vám teda ukážem 5 rôznych spôsobov ako zastaviť práve na týchto dvojradových korčuliach.

 

Prvý spôsob, ktorý Vám chcem ukázať sú bubliny. Je to jeden z tých najzákladnejších pohybov. Pomôže ti naučiť sa ísť dopredu a dozadu. Začínate z pozície V , tj nohy máte do V-éčka, ťaháte stehná od seba a potom k sebe a taktiež špičky k sebe. Tým vytvárate bublinu. Bublinami si môžete pomôcť pri jazde dopredu alebo môžete robiť bublinu dopredu a dozadu alebo iba dozadu. Veľmi dôležité je, aby ste nedávali špičky príliš k sebe. Ak ich dáte príliš k sebe, spadnete dopredu. Ak dáte päty príliš k sebe, spadnete dozadu. Takže najlepšie je nechávať si rezervu medzi špičkami a pätami. Cca 10cm, aby ste nespadli.

Takisto je pri dvojradových korčuliach dôležité, aby ste mali mierne pokrčené kolená, aby ste mali lepší balans, lepšiu stabilitu. Keď ste príliš vystretý, je väčšia pravdepodobnosť, že padnete dozadu alebo aj dopredu. Ak máte pokrčené kolená, lepšie rozložíte váhu.

Druhý spôsob na zastavenie je môj najobľúbenejší a najpoužívanješí. T-éčko. Nohy máte do tvaru T, takže svoju dominantnú nohu, ktorú máte stabilnejšiu a pevnejšiu, tak tú máte v predu, pretože na nej udržiavate takmer celú svoju váhu tela. Druhú nohu máte za sebou a ťaháte ju, tým brzdíte. Brzdíte kolieskami.  Aby ste zastavili, potrebujete aj na zadnú nohu dať trošku váhy. Aby ste zabrzdili. Takisto veľmi dobrý tip je neťahať vnútorné kolieska za sebou. Vtedy Vám tá noha bude viacej sekať, ale keď budete mať váhu na vonkajších kolieskach, tak Vám to pôjde určite hladšie.

Tretí spôsob zastavenia je skvelý pre tých, ktorí už vedia ísť dozadu. Keď idete dozadu, tú svoju lepšiu stabilnejšiu nohu dáte dopredu, na ktorej máte váhu tela a tú druhú nohu dáte dozadu a iba položíte brzdu na zem. Tým zastavíte. Zasa je dobré mať pokrčené kolená, aby ste lepšie udržali rovnováhu. Keď ju budete iba šúchať a nezatlačíte na tú brzdu, tak Vás to bude iba šúchať ďalej a viacej sa Vám opotrebuje brzda. Takže keď idete dozadu, položím brzdu a trošku na ňu zatlačím. Opäť je to o skúšaní a nájdení sily, ktorú treba na zatlačenie.

 

Štvrtý spôsob je klasické zastavenie prednou brzdou. Idete dopredu a dominantná noha je viacej vpredu a druhá zabrzdí špičkou. Idete teda klasicky dopredu, dominantná noha s prenesenou váhou ide dopredu a druhá noha pokladá len špičku a ťahá ju. Záleží aj od povrchu, ak je povrch hladký, brzdí sa ľahšie, ak je povrch nerovný, s hrboľatým asfaltom, môže to dosť sekať. Treba mať pokrčené kolená, trošku vzdialenosť medzi nohami, nájsť dobrý uhol pri ktorom sa bude najlepšie brzdiť a nájsť silu, ktorou tlačíme na brzdu.

 

Posledný spôsob zastavenia je zastavenie v otočke. Je to spôsob, ktorý používam pomerne často. Musíte už ovládať otočky, aby to bolo pohodlné a prirodzené a už keď sa viete otočiť. Určite nie je dobré ťahať nohy príliš od seba, pretože potom už nemáte moc dobrú stabilitu. Najlepšie je keď robíte otočku, držať nohy pri sebe. Záleží aj od rýchlosti, ak idete príliš rýchlo, je treba väčšiu medzeru medzi nohami. Ale ak máte rýchlosť  nižšiu, stačí menšia otočka.

 

Takže toto je mojich 5 spôsobov ako zastaviť. Sú to také užitočné a praktické spôsoby ako zastaviť. Určite je ich omnoho viac, ale ako aj pre mňa ako začiatočníka sú tieto spôsoby úplne najjednoduchšie. Verím, že sa Vám toto video páčilo a snáď sa vidíme pri ďalšom.