Sú 3-kolieskové korčule nový hit

Sú 3-kolieskové korčule nový hit

Minulý rok sme tu na blogu zverejnili článok o ráme s 3x125mm kolieskami, ktorý Powerslide predstavil na Majstrovstvách Európy. Odvtedy sa už zopár koliesok odgúľalo a opotrebovali a čím častejšie sa troj-kolieskové korčule objavujú, tým menej smiešne a viac cool vyzerajú.

 

Z môjho pohľadu sa 3-kolieskové korčule vyvíjali asi nasledovne:

– najprv boli známe len z detských rýchlostných korčúľ. Deti mohli jazdiť na väčších kolieskach pri zachovaní nižšej celkovej hmotnosti, poprípade stále dobrej obratnosti

– potom sa v jeden kolekcii (tušim 2012) objavil v ponuke Powerslide model Phuzion 7 Open Air, hlavná pointa bola skôr v otvorenej konštrukcii topánky, avšak pravý exotický look dával korčuliam rám 3x100mm. Nejako hlboko som sa nad tým ale nezamýšľal. Bolo mi jasné, že by to rýchlosťou a obratnosťou mohlo byť niekde na úrovni 4x90mm, tak som si povedal, že prečo nie.

Phuzion 7 Open Air-500x500

– potom som ale  v roku 2013 v katalógu 2014 zbadal rám na rýchlostné korčule 3x125mm a taktiež 125mm kolieska Matter G13. To  už naozaj vyzeralo vážne. Popri tom zatiaľ Felix Rijhnen vyhral americký Northshore inline maratón práve na trojkolieskovom setupe.  Asi to teda naozaj nebude blbosť.

– na Facebooku sa taktiež objavil Bart Swings, ktorý si tento setup taktiež pochvaloval

– rozvoj troj.-kolieskového rýchlostného setupu ale brzdil a stále brzdí neschválenie zo strany FIRS (Fédération Internationale de Roller Sports)

 vody trojkolieskové sa ale opäť rozprúdili na Berlínskom maratóne a z mojej strany aj pri výbere modelov pre budúci rok. Vlajkovou loďou v „menej kolieskovej“ kategórii bude jednoznačne model Powerslide Grand Prix. Pre vyššiu cenu ale predbežne nebude súčasťou našej ponuky v roku 2015. Na expe v Berlíne sme ich ale dostali na testovanie. Bola to zaujmavá skúsenosť. Rozdiel vo výške som nepocítil a určite by to chcelo väčší priestor na zvyknutie. Takto som mal pri prekladaní pocit, že som prešiel z napríklad 5x84mm koliesok na 110mm kolieska. Jednoducho sa mi pri preložení tak nejako zabŕdali o zem a o seba kvôli väčšej veľkosti.  Inak ma ale zaujalo pohodlie samotných topánok. Chcelo by to jednoducho najazdiť viac km 

Pripravené na testovanie

Pripravené na testovanie

Powerslide Grand Prix

Powerslide Grand Prix

 

 

S Duškom skúšame 3x125

S Duškom skúšame 3×125

 Powerslide to teda s týmto typom rámov myslí naozaj vážne. To nás  samozrejme nemohlo nechať len tak. Začneme s naozaj zaujmavým modelom a to s Powerslide  Imperial Mega Cruiserom. Skladá sa z už známej urban/freeride topánky Imperial, ktorá ti dá skvelú oporu a rámu určeného na 3x120mm kolieska. Rám by mal byť o niečo kratší a ešte obratnejší.

3 kolieskové korčule pre 2015. Imperial MEga Cruiser sú posledné

3 kolieskové korčule pre 2015. Imperial MEga Cruiser sú posledné

– na vážnosti pridal týmto setupom aj fakt, že ich začali testovať iné značky. Napríklad Diederik Holl z Cadomotus si vyrobil vlastným rám, ktorý pojme aj troj a aj štvorkolieskový setup.

 

Mega Cruisery, ktoré dostal Mathias Knoll (majiteľ Powerslide) na svoje narodeniny:

125mmwheelsrules

Ako sú výhody troj-kolieskových korčúľ podľa Powerslide? Do zátvoriek doplním svoje poznámky:

– rám s troma kolieskami môže byť oveľa kratší a tak ľahšie manévrovateľný. Poprípade si môže ponechať dĺžku štvrtkolieskového (dá sa len súhlasiť)

– hmotnosť 3-kolieskového setupu je nižšia (toto je jasná výhoda, o tom či to naozaj dodá zvýšenú vytrvalosť a pod by sa už ale dalo polemizovať)

– ušetria sa peniaze na kolieskach, ložiskách a hardware – stačí menej kusov (ten rozdiel bude zanedbateľný, toto by som za výhodu nepovažoval a navyše, tak ako 110mm kolieska neprospievali malým mikroložiskám, je možné, že sa pri veľkých kolieskach zvýšia nároky na ložiská v štandardných korčuliach)

 – stredné koliesko je v strede, presne pod ťažiskom. To prispieva k ľahšiemu zatáčaniu a k lepšiemu prevedeniu techniky, tým, že sa korčuliar bude prirodzenejšie odrážať cez stred

– 3 veľké kolieska majú väčšiu kontaktnú plochu ako 4 a majú v zákrutách lepšiu odozvu. Menej koliesok znamená viac gripu (presne tento argument používali počiatoční odporcovia tj , že 3 kolieska = menej gripu a menšia kontaktná plocha, preto tu asi záleží od toho čo a ako porovnávame)

– korčule s troma kolieskami vyzerajú cool, inline dostane nový a fresh image (nedá sa nesúhlasiť, čím ich častejšie človek vidí, tým viac cool sú  )

 

V každom prípade zatiaľ všetci pokojne môžeme ostať pri svojich štandardných korčuliach. Ak by sa troj-kolieskové korčule naozaj rozšírili, určite budú vždy len fajn alternatívou k aktuálnej klasike.

Ak by niekoho lákalo v 2015 vyskúšať na rýchlostné korčule rám 3x125mm s kolieskami, jeden budeme mať v klube, stačí sa ozvať 

 

A čo ty, myslíš, že sa tento typ korčúľ ujme? nechaj nám tvoj názor v komentároch.