Vývoj dámskych ľadových korčúľ

Vývoj dámskych ľadových korčúľ

Počiatok ľadových korčúľ pre dámy alebo aj krasokorčuliarskych korčúľ siaha až do prehistorických čias z ktorých sa našli rôzne pozostatky v podobe kostí, na ktorých sa na ľade korčuľovalo. Krasokorčuľovanie sa vykryštalizovalo ako jedno z odvetví ľadového korčuľovania.

Presný čas, keď sa korčuľovanie rozšírilo žiaľ nie je známy. Na základe archeologických objavov tu je ale vážny predpoklad, že bolo korčuľovanie rozšírené v Rusku, Škandinávii, Veľkej Británii a  Švajčiarsku. 

 

Prvá zmienka o krasokorčuľovaní sa nachádzala v knihe od Wiliama Fitzstephena. Popísal tu korčuľovanie ako šport pri ktorom sa pohybujú chlapci vo vysokej rýchlosti po ľade, odrážajú sa pomocou palíc a majú pripnuté časti kostí na nohách, vďaka ktorým sa pohybujú.  Palice sa museli používať kvôli tomu, že kos
Hrany ľadových korčúľ boli zavedené až v 13. alebo 14. storočí v Holandsku. Tu sa začali zároveň používať aj oceľové nože. V tejto podobe zostali korčule do veľkej miery nezmenené. Najväčšia zmena prišla tesne po zavedení ostrých nožov, keď ďalší holanďan experimentoval tesne po zavedení nožov so šírkou a výškou topánok. Tento dizajn zostal až do dnešnej doby takmer nezmenený.ti ako také neboli nabrúsené. Krasokorčuliarske alebo jednoduché dámske ľadové korčule sa najviac líšia od hokejových korčúľ. Hlavný rozdiel sú zúbky v prednej časti korčúľ.Zúbky sa používajú pri odraze a skokoch.Nože korčúľ sú zväčša vyrobené z uhlíkovej ocele, ktorý je potiahnutý kvalitným chrómom.  Sú široké približne 4mm. Nože pre skúsenejších korčuliarov majú zväčša väčšie zúbky. Nože nie sú ale úplne ploché. Aj dámske ľadové korčule majú kolísku.

Topánky korčúľ sú v tomto prípade väčšinou vyrobené z kože. Samotný dizajn topánok sa v pribehu rokov menil . Tak napríklad korčuliarka Sonja Henie v tridsiatych rokoch minulého storočia bola odfotená, ako nosí tenké a elastické topánky, ktoré jej siahajú až do polovice lýtok. V dnešnej dobe sú moderné ľadové korčule vyrobené tak, aby nohe a samotnému členku poskytli maximálnu možnú oporu. Kedže je tvrdšia topánka zárukou lepšieho prenosu energie, profesionálni korčuliari často uprednostňujú topánky na mieru, ktoré im vyrobí korčuliarsky špecialista.

Dnes sa korčule vyrábajú zo syntetických materiálov. Tie drahšie sú dokonca tvarovateľné teplom. Oblasť achylovej päty býva kvalitne vystužená a tvarovaná, tak aby poskytla korčuliarovi alebo korčuliarke maximálnu možnú mieru opory a aby sa predišlo rôznym nepríjemným otlakom, ktoré môžu byť zapríčinené voľnou topánkou.

Najtypickejšou farbou pre dámske korčule je samozrejme biela. Pre pánske väčšinou čierna.