Odkiaľ sa Kendama vzala?

Kendama je klasická japonská hračka, za ktorej predchodcu sa považuje  jej “francúzsky brat“ bilboquet (čo v preklade znamená “pohár a guľa“).  Francúzska hračka má veľmi podobný princíp ako kendama (skladal sa pôvodne z gule bez dierky a z kalíšku alebo malého poháriku, čo sa neskôr zmenilo na guľu s dierou pripevnenú na spike, ktorý môžeme vidieť aj na kendame), ale úplné základy pre túto japonskú hračku datujeme už 2 500 rokov dozadu – konkrétne išlo o inuitskú hračku s názvom Ajagak (dlhá tenká kosť a zvieracia lebka).

Žena s Ajagakom
Bilboquet

Bilboquet dorazil do Japonska okolo roku 1777 (počas obdobia Edo)  – teda ešte v dobe, kedy jediným otvoreným prístavom pre svet bolo Nagasaki. V tejto dobe nebola Kendama ešte vôbec hračkou – Kendamu využívali ako drinking game, kedy kto netrafil musel piť. Za rodisko modernej kendamy sa však považuje mesto Hatsukaischi (Hirošima), kde sa do dnešného dňa usporiadava Kendama World Cup.

 Predchodcom názvu kendama je Nischigetsu ball – slnko, mesiac, guľa. To sa zmenilo v roku 1918 (obdobie Taisho) kedy boli pridané k drevu dalšie kalíšky. Patent na Kendamu získal v roku 1920 Hamaji Egusa – podoba kendamy sa odvtedy mierne zmenila.

Kendama ako šport

V roku 1975 zakladá Fujiwara Japonskú Kendama Asociáciu (JKA). Rok na to (1976) Hideo Shinma založil Tokijský Kendama Klub (TKC). Kendama tak začala byť populárnejšia, dostávali mediálny priestor, ale nastal háčik – Issei a Hideo sa nevedeli zhodnúť. Kým Issei chcel v kendame ukotviť jasné pravidlá, aby sa kendama mohla začať praktizovať ako šport a začalo sa v nej súťažiť, Hideo chcel kendamu šíriť len ako hru bez pravidiel. Napriek tomu, že bol Hideo istú dobu viceprezidentom JKA (kde sa snažil prezentovať svoj pohľad na kendamu), nakoniec sa stiahol a zaniklo aj TKC. Nakoľko existovali rôzne modely kendamy, ale internet neexistoval, Fujiwara sa rozhodol dizajn kendám unifikovať. Vymyslel model F (Hideo Shinma zase model S), ktorý sa v roku 1978 prvý krát dostal na trh ako model F-16 (F – Fujiwara, 16 – ken mal na výšku 16 cm) a zaujímavosťou je, že sa na ňom po prvý krát využilo stringovanie ako ho poznáme dnes (povrázok cez sarado – stredná časť kenu). Do tej doby bol string upevnený o ken. Ken sa taktiež viac zaoblil, aby sa predišlo odštiepovaniu dreva. V roku 2001 prišiel na trh model F16 2, ktorý bol vyšperkovanejším modelom či už po funkčnej ale už aj estetickej stránke.

TIP: Informácie o tom, ako sa v kendamovaní súťaží nájdeš v tomto článku: "Hry a súťaže s Kendamou"

Kendama ako životný štýl - Kendama-Dó 

"The Way of Kendama" - "Cesta Kendamy"

Podobne ako pri bojových umeniach, aj pri kendame ide o omnoho viac, ako len o súťaživosť a výhru či prehru – ide o vývin charakteru človeka ako takého. Kendama je fyzickým stelesnením toho, čo tento šport reprezentuje a rozvíja. Kendama tak nie je považovaná len za nejakú hračku, ale je to niečo, čo si všetci členovia komunity vážia a chránia. Preto by si nikdy nemal svojou kendamou hádzať o zem či ju hocijakým spôsobom ničiť – je v nej zakorenená múdrosť, ktorou sa riadia všetci členovia JKA.

 Bojové umenia majú veľa podobností s kendamou aj v štýle zápasov/súťaží. Je tu cítiť veľká miera rešpektu a sústredenosti. Klasickými sú úklony rozhodcom či súperovi – ide o prejav úcty a znak toho, že sme všetci na rovnakej ceste za lepším ja a všetci sme tu s rovnakým zámerom. Byť majstrom určitého umenia znamená mať v harmónií myseľ, telo i ducha. Si prínosom pre celú spoločnosť, keď sa zdokonaľuješ vo svojom umení, trénuješ svoje fyzické telo, myseľ a zlepšuješ sa aj po charakterovej stránke.

 Všetky pravidlá a techniky, ktoré boli pre kendamu vytvorené, slúžia na dosiahnutie majstrovstva. Vychádza taktiež z filozofie Kaizen – japonskej filozofie zameranej na neustále zlepšovanie vo všetkých oblastiach života. JKA má slogan: 焦らず、慌てず、諦めず  čo v preklade znamená: „Nikdy sa neponáhľaj. Nikdy nepodliehaj panike. Nikdy sa nevzdávaj.“ Veria, že dokážeme v sebe vzbudzovať pozitívnu energiu, ktorá sa nedá kvantifikovať, a priniesť túto vitalitu do nášho sveta a tým byť príkladom pre ostatných. To je ultimátny význam Kendama-dó.